en
Kamusal AlanKarma SergilerOrganik Patern Aksinin İddiasıBrokenFormun GücüArt Meets Turkish LeatherWeltschmerzSeyyar RüyalarFikir DökümüTemmuz SergisiHayatta mısın?Tekinsiz OyunlarPoint Hotel ve Çağdaş Sanat - Şifre: İstanbulBuradan Çok UzaktaSıkıntı ve GökkuşağıExposition, CenevreÇini için Bir Yüzey Problemi Olarak Sonsuz TekrarSudaki SuretBütün Gün / Her Gün 260 Yıl 60 SanatçıÖzel Koleksiyonlar
Fikir Dökümü, 2014
Mekan: ECNP Galeri
Küratör: Erdem Akan

Sanatçılar: Erdem Akan, Sezgin Aksu, Ayşe Birsel, Ela Cindoruk, Erdal Duman, Atilla Kuzu, Eray Makal, Günnur Özsoy, Nazan Pak, Seçkin Pirim, Aziz Sarıyer, Emir Uras

Sanat ve tasarımın sınırında buluşan 12 usta yaratıcı, şu anki fikirlerini, bakınca keyif vermek dışında bir fonksiyonu olmayan estetik nesnelere dönüştürdüler. Eserlerin, 6 bin yıllık bronz döküm yöntemiyle üretilmiş olması da, endüstriyel üretim çağında, geleneksel el sanatının yükselen değerinin altını çiziyor. Çağdaş mücevher tasarımının öncüleri Ela Cindoruk ve Nazan Pak'ın Teşvikiye'deki yeni atölye ve tasarım galerisi, ECNP Galeri'nin bu ilk sergisi, 13 Aralık 2014 Cumartesi gününden itibaren görülebilecek.
 
Küratör Erdem Akan sergiyle ilgili şunları söylüyor: "Tasarım coğrafyasının başkentinde, nerdeyse yüzyıldır, "fonksiyon" olduğunu ve sakinlerinden işe yarayan nesneler beklendiğini biliyoruz. Oysa benim için merkezde olmaktan çok sınırlarda dolaşmak her zaman daha heyecan verici olmuştur. Bu sergideki işler de benimle bu heyecanı paylaşan değerli tasarımcıların, disiplinin sınırlarında buldukları nesneler. Kendi fikirlerinin bronza dökülmüş halleri. Bakma isteği uyandıran ve bakınca da keyif vermek dışında bir fonksiyonu olmayan estetik nesneler."
 
Erdem Akan, Sezgin Aksu, Ayşe Birsel, Ela Cindoruk, Erdal Duman, Atilla Kuzu, Eray Makal, Günnur Özsoy, Nazan Pak, Seçkin Pirim, Aziz Sarıyer ve Emir Uras tarafından masa üstünde sergilenmek üzere tasarlanan objeler, bronz ustası Fevzi Köz tarafından 10 edisyon ile sınırlı sayıda dökülerek hazırlandı.